الجزایر در خصوص مسائل منطقه ایبا ایران مواضع مشترکی دارد.

اذهب الى الأسفل

الجزایر در خصوص مسائل منطقه ایبا ایران مواضع مشترکی دارد. Empty الجزایر در خصوص مسائل منطقه ایبا ایران مواضع مشترکی دارد.

پست  دانیال رئوفی في الثلاثاء نوفمبر 24, 2015 1:40 pm

توسعه روابط با کشورهای آفریقایی از اولویتهای ایران
۱۳۹۴\۰۹\۰۳ - ۱:۳۹ PM


رییس جمهور،توسعه روابط با کشورهای آفریقایی را ازجمله اولویت های سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران دانست و تصریح کرد: ایران توانمندی‌های فراوانی دربخش‌های فنی مهندسی و ازجمله نفت و گاز دارد که می‌تواند آن را دراختیار کشورهای آفریقایی و به ویژه نیجریه قرار دهد.


به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست جمهوری، حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر "حسن روحانی" روز سه شنبه در دیدار " محمدو بوهاری" رئیس جمهوری نیجریه اظهارداشت: تهران و ابوجا برای گسترش و تعمیق همکاری های دوجانبه، ظرفیت های فراوانی دارند که باید از آنها بویژه در دوره کنونی و فضای پسا تحریم در راستای منافع دو دولت و ملت و منطقه، بیش از پیش بهره گرفت.

دکتر روحانی در ادامه همچنین با تأکید بر اینکه ایران و نیجریه در زمینه مسایل منطقه‌ای و مبارزه با تروریسم دیدگاه و اهداف مشترکی دارند، اظهارداشت: تروریسم به عنوان یک بیماری مسری، همه کشورها و مناطق جهان را تهدید می‌کند و مبارزه جدی و همگانی با آن ضروری است.

رییس‌ جمهوری با بیان این که متأسفانه برخی کشورها تروریسم را ابزاری برای پیشبرد سیاست‌های خود در نظر گرفته‌اند، گفت: باید این واقعیت برای همه تفهیم شود که تروریسم خطری همگانی است و باید به جایی برسیم که همه کشورهای منطقه و جهان علیه تروریسم همکاری و همفکری داشته باشند.

دکتر روحانی تأکید کرد: تروریست ها رفاه و جان مردم جهان را به خطر انداخته و ضد انسان‌ها و تمدن بشری اند. از همه مهم‌تر این که با ادعای اسلامی بودن فعالیت می‌کنند و در حقیقت ماموریتشان بدنام کردن دین مبین اسلام است؛ لذا همه وظیفه داریم با این خطر بزرگ مقابله کنیم.

رییس‌ جمهوری با اشاره به این که جمهوری اسلامی ایران تجربیات فراوانی در زمینه مبارزه با تروریسم دارد، گفت: تهران آمادگی دارد تجربیات خود را در این زمینه در اختیار کشورهای دوست از جمله نیجریه قرار دهد.

رییس‌ جمهوری نیجریه نیز در این دیدار با تجلیل از برگزاری موفقیت آمیز سومین اجلاس مجمع کشورهای صادرکننده گاز اظهارداشت: نیجریه از پیشرفت‌های ایران در عرصه‌های مختلف به ویژه در بخش نفت و گاز اطلاع دارد و با توجه به برخورداری از منابع طبیعی، به دنبال استفاده از توانمندی‌های ایران در این عرصه‌ها است.

"بوهاری"خاطرنشان کرد: نیجریه برای روابط خود با جمهوری اسلامی ایران احترام و اهمیت ویژه‌ای قایل بوده و به دنبال توسعه هر چه بیشتر این روابط است.

وی در ادامه با بیان این که ایران در زمینه امنیت بین‌المللی نیز از نقش حیاتی و ویژه‌ای برخوردار است، اظهار داشت: امروز برای همه جهان مشخص شده که تروریسم مرزی نمی‌شناسد و خطری عمومی و فراگیر است لذا ضرورت دارد با این خطر فراگیر، مبارزه شود.

بخش‌های خصوصی ایران و الجزایر برای گسترش سطح مناسبات اقتصادی دو کشور تلاش بیشتری کنند

رئیس‌ جمهور، الجزایر را از کشورهای دوست، همفکر و برادر جمهوری اسلامی ایران دانست و تاکید کرد: باید سطح همکاری‌های دو کشور در همه عرصه‌ها به‌ویژه اقتصادی، در سال‌های پیش رو به نفع دو ملت گسترش و تعمیق یابد.

آقای روحانی در دیدار "عبدالمالک سلال" نخست وزیر الجزایر گفت: روابط اقتصادی دو کشور به ویژه با توجه به ظرفیت‌های مناسب موجود، در حد قابل قبول نیست و باید در دوران پساتحریم، بخش‌های خصوصی و دولتی دو کشور برای گسترش سطح مناسبات اقتصادی تهران – الجزیره تلاش بیشتری کنند.

وی با اشاره به اینکه نام الجزایر در حافظه مردم ایران به عنوان ملت قهرمان مبارزه با استعمار ثبت شده است، اظهار داشت: ایران و الجزایر در بخش‌های مختلف فرهنگی، اقتصادی و سیاسی دیدگاه‌های مشترکی دارند که می‌تواند بستر مناسبی برای ارتقای سطح تعاملات دو کشور باشد.

رییس جمهور همچنین بخش های کشاورزی، معدن، فناوری و علمی و گردشگری و فرهنگی را از جمله بخش‌هایی خواند که می توانند سطح همکاری‌های مشترک را توسعه دهند.وی در بخش دیگری از سخنان خود با تأکید بر ضرورت هماهنگی کشورهای تولیدکننده و صادرکننده منابع انرژی در راستای ثبات و تعادل بازارها تصریح کرد: سفر شما به تهران و برگزاری کمیسیون مشترک اقتصادی دو کشور در روزهای پیش رو در الجزایر، قطعاً‌ تحرک مناسبی برای ایجاد یک حرکت جدید در گسترش روابط دو کشور خواهد بود. آقای روحانی همچنین نظرها و مواضع ایران و الجزایر را در مورد مسائل منطقه از جمله در عراق، سوریه، یمن و همچنین شمال افریقا نزدیک توصیف و خاطرنشان کرد: همه مسائل منطقه فقط از راه سیاسی و گفتگو قابل حل و فصل خواهد بود و ایران و الجزایر با توجه به سوابق خود می‌توانند در این راستا همکاری و همفکری مؤثری انجام دهند.نخست وزیر الجزایر نیز در این دیدار ضمن تشکر و تبریک برگزاری موفقیت‌آمیز اجلاس سران مجمع کشورهای صادرکننده گاز در تهران گفت: ایران قدرت قابل توجهی در منطقه است و بسیار خرسندیم که با رفع تحریم‌ها فرصت‌های بیشتری برای نقش‌آفرینی در راستای استقرار ثبات در منطقه پیش روی ایران قرار خواهد گرفت.

"سلال" با بیان اینکه ایران و الجزایر پیوندهای تاریخی فراوانی دارند، اضافه کرد: هر دو کشور روابط مبتنی بر حسن نیت و تفاهم در عرصه سیاسی دارند که این روابط باید در عرصه اقتصادی نیز تجلی یابد.نخست وزیر الجزایر اظهار داشت: ظرفیت‌های مناسبی برای گسترش روابط دو کشور وجود دارد که قطعاً برگزاری کمیسیون مشترک اقتصادی دو کشور در الجزایر در روزهای آینده می‌تواند به بالفعل شدن این ظرفیت‌ها کمک زیادی کند.

وی در پایان تصریح کرد: الجزایر در خصوص مسائل منطقه ای از جمله لیبی، سوریه و عراق، با ایران مواضع مشترکی دارد.
دانیال رئوفی
دانیال رئوفی

تعداد پستها : 39
تاريخ التسجيل : 2010-04-05

خواندن مشخصات فردي

بازگشت به بالاي صفحه اذهب الى الأسفل

بازگشت به بالاي صفحه


 
صلاحيات هذا المنتدى:
شما نمي توانيد در اين بخش به موضوعها پاسخ دهيد